Podrobnosti o projektu bienále studentského designu

Představujeme 2. ročník soutěže DESIGN.S Mezinárodního bienále studentského designu.

Více o projektu

Mezinárodní bienále studentského designu DESIGN.S plánuje představit to nejlepší ze studentského designu. Jádrem této přehlídky s oceněním je téma studentského designu. Bienále DESIGN.S se zaměří zejména na průmyslový a produktový design, jenž vzniká na vysokých školách nejen v České republice, ale i v zahraničí. Odborná komise provede na základě přijatých studentských prací výběr, s nímž bude veřejnost seznámena na výstavě v prostorách Technického muzea v Brně. Součástí výstavy bude i doprovodný program v podobě odborné konference, studentského symposia a přehlídky Design Slide Show. Své přihlášky do přehlídky DESIGN.S mohou zasílat všichni studenti či čerství absolventi designu nebo příbuzných oborů.

Navazujeme na tradici brněnského Design centra (1992-2007) a představujeme město Brno jako město designu. Rádi bychom touto formou podpořili nastupující generaci odborníků a současně pozvali i odborníky a milovníky designu. Našim cílem je také prohlubování spolupráce jak s vysokými školami, tak i s firmami a podnikateli z oboru. Výstava studentských soutěžních prací by měla napomoci studentům designu před vstupem do praxe. Jejím prostřednictvím (pro mnohé může být vůbec první veřejnou prezentací) mohou studenti navázat kontakt s podnikatelským sektorem, s firmami a zadavateli, kteří mohou v budoucnu využít jejich služeb.

O projektu

DESIGN.S – mezinárodní bienále studentského designu, ten nejlepší studentský design.

Martin Jakobsen - Kkis

Mezinárodní bienále studentského designu DESIGN.S plánuje představit to nejlepší ze studentského designu. Jádrem této přehlídky s oceněním je téma studentského designu. Bienále DESIGN.S se zaměří zejména na průmyslový a produktový design, jenž vzniká na vysokých školách nejen v České republice, ale i v zahraničí. Odborná komise provede na základě přijatých studentských prací výběr, s nímž bude veřejnost seznámena na výstavě v prostorách Technického muzea v Brně. Součástí výstavy bude i doprovodný program v podobě odborné konference, studentského symposia a přehlídky Design Slide Show. Své přihlášky do přehlídky DESIGN.S mohou zasílat všichni studenti či čerství absolventi designu nebo příbuzných oborů.

Navazujeme na tradici brněnského Design centra (1992-2007) a představujeme město Brno jako město designu. Rádi bychom touto formou podpořili nastupující generaci odborníků a současně pozvali i odborníky a milovníky designu. Našim cílem je také prohlubování spolupráce jak s vysokými školami, tak i s firmami a podnikateli z oboru.

Výstava studentských soutěžních prací by měla napomoci studentům designu před vstupem do praxe. Jejím prostřednictvím (pro mnohé může být vůbec první veřejnou prezentací) mohou studenti navázat kontakt s podnikatelským sektorem, s firmami a zadavateli, kteří mohou v budoucnu využít jejich služeb. Výstava je jedinečnou příležitostí, jak si udělat jméno také v zahraničí.

Náplň programu bude vedle samotné přehlídky studentských prací tvořit také odborná setkání, semináře a workshopy. Doprovodným produktem je vybudování platformy pro vzdělání i dialog profesionálů z oboru. Předpokládaným výstupem projektu bude také katalog představující nejlepší studentské práce.

 

Výběrová komise složená ze zástupců pořádajících institucí vybere práce, které budou vystaveny na přehlídce DESIGN.S. Odborná porota složená z předních odborníků na design vybere z vystavených prací ty nejlepší, které budou oceněny.

V prvním kole (únor 2016) zasedne VÝBĚROVÁ KOMISE složená ze zástupců pořádajících institucí (Technické muzeum v Brně, Vysoké učení technické v Brně, Fakulta multimediálních komunikací ve Zlíně, Vysoká škola výtvarných umění v Bratislavě). Tato výběrová komise vybere práce, které postoupí na výstavu. Autoři vybraných prací budou kontaktováni. Z vystavených prací (červen 2016) vybere ČESTNÁ POROTA ty práce, které budou oceněny.

V čestné porotě zasednou nezávislí odborníci na design a uznávané osobnosti v oboru. Jména členů čestné poroty budou zveřejněna na stránkách bienále. Vyhlášení proběhne u příležitosti zahájení a vernisáže výstavy soutěžních prací dne 16. 6. 2016 v Technickém muzeu v Brně.

Ceny do soutěže věnuje společnost Vitra. Další ceny vyhlásí jednotlivé firmy samostatně (např. JESPEN; Plastia – cena za design management; POPAI; Design Vision). Všem zapojeným partnerům děkujeme.

 

Hlavním organizátorem je:
Technické muzeum v Brně, Purkyňova 105, Brno, 612 00
Tramvajová linka č. 12, zastávka „Technické muzeum“.

Doprovodné akce na dalších místech v Brně (budou upřesněny).

Své práce mohou studenti přihlásit do 16. 3. 2016.

Hlavní část výstavy DESIGN.S se uskuteční v termínu 16. 6. – 2. 10. 2016.

Vernisáž výstavy spojená s vyhlášení ceny za nejlepší studentský design proběhne dne 16. 6. 2016 v prostorách Technického muzea v Brně. Termíny dalších akcí a doprovodného programu budou ještě upřesněny.

 

Mezinárodní bienále studentského designu DESIGN.S bylo zahájeno v Technickém muzeu v Brně. Vernisáž výstavy studentských prací se uskutečnila v pondělí 23. 6. 2014. U příležitosti vernisáže výstavy byly uděleny ceny za studentský design. Celkem bylo registrováno 470 přihlášek z 26 vysokých i středních škol ze 7 zemí světa. Odborná komise vybrala 238 prací, které byly vystaveny v prostorách Technického muzea v Brně. Nejlepší práce ocenila čestná porota i zástupci partnerů:

 • Hlavní cena bienále Design.s (Cena čestné poroty): Zuzana Bošková (FA ČVUT v Praze) – Židle Alois
 • Cena společnosti Plastia za design management: Soňa Hvězdová (ZČU v Plzni) – Příbor pro handicapované strávníky
 • Cena prorektorky Vysokého učení technického v Brně: Renata Bachmannová (UJEP Ústí n. Labem) – Collar lamp
 • Cena děkanky Fakulty multimediálních komunikací UTB ve Zlíně: Martin Opl (UJEP Ústí n. Labem) – Blowpipe – soubor světel
 • Cena prorektorky Technické univerzity v Liberci: Lubica Skalská (TU v Liberci) – Kamene svetla – oděvní kolekce
 • Cena Národního centra nábytkového designu: Šárka Klimešová (VŠUP v Praze) – Houp-hybridní opěra unaveného požitkáře
 • Cena společnosti Design Vision: Tomáš Blaha (FSI VUT v Brně) – Svítidlo NYEUSI
 • Cena asociace POPAI: Kristína Filová (FMK UTB ve Zlíně) – Variabilní prvek – výstavní systém
 • Cena společnosti mmcité+: Michal Jakubec (FMK UTB ve Zlíně) – Recyklovaný otvírák na láhve
 • Cena ředitele ÚK FSI VUT v Brně za design průmyslového výrobku: David Semrád (FSI VUT v Brně) – Design vodního skútrů
 • Cena ředitele Technického muzea v Brně: Anna Kanicka (Strzemiński Academy of Art in Łódź ) – Polar Bear

Výstavu DESIGN.S v Technickém muzeu v Brně vidělo v roce 2014 téměř 16 000 návštěvníků.

Mezinárodní bienále studentského designu DESIGN.S 2014 se zapojilo také do celorepublikového projektu Meet Czech Design. V rámci tohoto festivalu designu se uskutečnil také doprovodný program v Technickém muzeu v Brně:

18. 9. 2014 – workshop Vizuální proměny veřejné dopravy

2. 10. 2014 – přednáška na téma Design Management (Jiří Hanek)

2. 10. 2014 – Design Slide Show (krátké prezentace designérů na způsob Pecha Kucha)

4. 10. 2014 – workshop Vizuální proměny veřejné dopravy

Výstava byla přesunuta také do Německých Drážďan, kde byla prezentována ve výstavním prostoru Motorenhalle Dresden.

ZÍSKEJTE ATRAKTIVNÍ CENY A NEOCENITELNÉ ZKUŠENOSTI.

Přihlásit se do soutěže       Pravidla pro soutěžící

 

spolupracující instituce

Vysoké učení technické v BrněUniverzita Tomáše Bati ve Zlíně - Fakulta multimediálních komunikací Vysoká škola umení v BratislavěTechnické muzeum v Brně